5.7. Kultúra a umenie

Gestor: Damián Hamada, Peter Barančík

Kultúra a umenie sú odvetvia, ktoré boli v rámci obcí a miest odsúvané častokrát na druhú koľaj. Výsledkom je nedostatok možností na kultúrne vyžitie hlavne v rámci menších miest a obcí. Viaceré mestá na Slovensku majú zriadené mestské kultúrne strediská alebo mestské umelecké agentúry, ktoré fungujú ako príspevkové organizácie. Či už mesto, alebo mestské kultúrne stredisko (ďalej len Msks) navyše spravujú aj ďalšie inštitúcie, ktoré pod nich spadajú, napríklad knižnicu, mestské múzeum a v ojedinelých prípadoch aj kino.